Recenze Samsung Galaxy Tab PRO 8.4

Prémiový a velmi výkonný tablet se z původně vysoko stanovené cenovky dostal už na rozumnou cenovou úroveň. Má ale tento tablet, který byl představen více než před rokem stále co nabídnout?

Vánoce: Dárky na poslední chvíli

Ježíšek už málem klepe na okno a vás málem klepne pepka, když zjistíte, že vlastně nemáte žádné dárky a nevíte, co na poslední chvíli by se dalo koupit aby to mělo smysl a udělalo to i trochu radosti. Zdá se, že tenhle rébus nemá řešení… Nebo ano?

Crivit (Lidl): Test bot do (pod)zimní plískanice

Postačí pro zimní a podzimní výběhy boty za necelých 500,- Kč? Obstojí v poměrně náročných povětrnostních podmínkách boty, které nenesou žádnou světoznámou značku?

Test čelovky Beal FF120: Kapesní světlomet

V cenové relaci do 1000,- Kč se tlačí spousta výrobců se svými čelovkami. Lze mezi nimi vůbec nalézt tu nejlepší? A je možné na etalon pole zařadit Beal FF120? Nebo je to totální propadák?

UPC: Malá rychlost wi-fi po výměně modemu

Ani značkový produkt nezaručí kvalitní připojení. Osobně jsem se o tom přesvědčil po výměně modemu Motorola (skvěle fungující) za (údajně) mnohem lepší CISCO. Lze výrazné snížení kvality wi-fi vůbec nějak řešit?

 

Recenze: Sencor Element 7V2

Ceny tabletů provedly v posledních letech nebývalý veletoč. Z původně exkluzivního zboží, jež cenou překonával ledajaký notebook se portfolio rozšířilo natolik, že nyní můžete zakoupit tablety od cca 1.500,- Kč až do 20.000,- Kč. Vybere si opravdu každý… Recenzí, komentářů, analýz, návodů nejdražších kusů (iPad, Surface atd.) je plný internet. Ovšem my se podíváme dnes na úplně opačný konec nabídky (resp. na začátek) a to na jeden z nejlevnější tabletů, který je na českém trhu k dostání (bavíme se o standardní distribuční síti nikoliv o přeprodejích čínského zboží v rámci Aukra či nákupu na eBay) a tím tabletem je základní model japonské společnosti SENCOR zvaný prostě Element 7V2, který lze nakoupit již za necelé dva tisíce korun.

Co tedy přístroj za necelé dva tisíce nabídne? Vskutku mnoho:

 • Procesor Cortex A8/A10/A13 1 GHz (oficiální informace se liší)
 • RAM 512 MB DDR3
 • Interní úložiště 4 GB
 • Velikost displeje 7″ (kapacitní, až 5 bodů)
 • Rozlišení displeje 800×480
 • Google Android 4.0 (Ice Cream Sandwich; podpora Flash 10.4)
 • WiFi 802.11b/g/n
 • Webkamera 0,3 Mpx
 • Čtečka paměťových karet Micro SDHC (až 32 GB)
 • Li-Pol baterie
 • Vestavěný reproduktor (1 W) a mikrofon
 • Váha: 290 g

V samotném balení pak najdeme kromě samotného tabletu ještě USB kabel, nabíječku a samozřejmě tištěný návod. Sluchátka (případně další příslušenství) je třeba si dokoupit. S ohledem na obvyklou (ne)kvalitu dodávaných sluchátek to nepovažuji za zásadní vadu produktu.

Pro představu zde uvádím video serveru Mobilmania, kde ve svém videopořadu provedli rychlý náhled na tablet, který je parametrově (a cenově) téměř identický. Pro představu o rychlosti systému, zpracování a kvalitě displeje úplně postačuje (jejich výtky i závěry jsou totožné s mými výtkami/výhodami platných i pro SENCOR Element 7V2). Relevantní část videa začíná v 0:40:

První dojem a hardware
Když si člověk pořídí tablet za cenu low-endového telefonu, tak nějak podvědomě očekává nic moc kvalitu a je připraven na kompromisy. Mohu říci, že u tohoto zařízení jsem byl naopak velmi příjemně překvapen kvalitou zpracování. Jistě, pokud budete tablet porovnávat např. s iPad Mini či Nexus 7, tak nalezneme rozdíly, nicméně stále mějme na paměti, že máme v rukou jeden z nejlevnějších přístrojů na trhu.
Zadní kryt (nesnímatelný) je pokryt pogumovanou vrstvou, což jednak eliminuje otisky a za druhé to umožňuje poměrně jisté uchopení tabletu (a minimalizuje tak riziko vyklouznutí). Většina konektorů je pak soustředěna na spodní straně tabletu: Power (hlavní vypínač), které zároveň slouží (krátký stisk) pro uspání přístroje (a jeho probouzení); Zdířka pro připojení sluchátek (samozřejmě 3,5 mm); USB OTG/HOST (ve formátu micro USB); Nabíjecí konektor (DC IN 5 V); Micro SD slot. Ovládání hlasitosti je pak na boku přístroje.
Na zbytku tabletu nenalezneme již nic zajímavého, celistvost narušuje pak už jenom výstup 1 W reproduktoru (který je poměrně hlasitý) na zadní části tabletu. Jak jste si jistě všimli, tak tento tablet není vybaven fotoaparátem, pouze přední 0,3 mpx kamerkou pro účely videohovorů. Opět je na uživateli aby zvážil, nakolik je to nevýhoda stroje. Osobně neznám nikoho, kdo by nějak vážněji fotil pomocí tabletu a chybějící hlavní fotoaparát tedy postrádat nebudu.


Zdroj: http://mobil.idnes.cz

U tohoto tabletu není tak přítomno ani GPS a nelze ho tak použít jako zajímavou alternativu k automobilovým navigačním systémům. Co zde též postrádám je senzor pro automatické ovládání jasu displeje, výrobce alespoň nezapomněl na akcelometr (a obraz se tedy otáčí dle naklonění tabletu a není nutné ho přepínat ručně).
Největší slabostí celého zařízení je však jeho displej. U vybavenějších (a výrazně dražších přístrojů) se setkáváme nejen s lepší technologií samotného displeje (IPS), ale i s vyšším rozlišením. Navíc tento displej při pohledu ze stran výrazně ztrácí věrnost podání barev.
V porovná s konkurencí na tom tento tablet není tak příliš oslnivě co se týče výdrže. S připojením na wi-fi a surfováním po netu se dostaneme někam k 5 hodinám, při sledování videí pak klidně již po 3 h se tablet bude hlásit o nabíječku (ta ale zase nabíjí poměrně rychle). Bohužel se mi nikde nepodařilo zjistit (ani výrobce neuvádí) kapacitu baterie (která je nevyměnitelná), pouze, že se jedná o typ Li-pol.

Systém a rychlost zařízení
SENCOR do svého tabletu obsadil Android ve verzi 4.0 (tedy Ice Cream Sandwich) a nezprznil ho žádnou svou firemní nástavbou, která z mých zkušeností bývá povětšinou na úkor rychlosti. Zde se tedy setkáváme s čistým Androidem. Myslím, že nemá cenu zásadně popisovat vlastnosti systému – kdo měl někdy Android, tak se zorientuje velmi rychle a protože se zde jedná o plnohodnotný systém, tak je k dispozici obchod Google Play, tudíž pokud vám nevyhovuje jakákoliv předinstalovaná aplikace (typicky pak většinou přehrávač multimédií či internetový prohlížeč) je na několik kliknutí dostupných mnoho kvalitních alternativ.
Stejně intuitivní zůstává i nastavení systému, což se v případě tohoto zařízení bude nejspíše omezovat pouze na připojení k wi-fi, protože tento tablet neobsahuje modul pro připojení na 3G sítě a tedy jediný způsobem jak do něj dostat aplikace (data) je právě wi-fi (vyjma možnosti přímého uploadu souborů skrze USB).
Přestože tablet má pouze 1 GHz procesor A8 (někde uváděna verze A10 či A13) a 512 MB RAM, tak na svižnosti zařízení se to nijak negativně neprojevuje. Přičítám to poměrně nízkému rozlišení displeje a čistému Androidu. Tablet zvládá bez obtíží přehrávat i videa z Youtube v 720p bez trhání a samozřejmostí jsou i bezproblémové titulky u filmů (vyzkoušeno s přehrávačem MX Player). U her je to samozřejmě horší, zde je již poznat, že procesor je pouze jednojádrový, ale upřímně, myslel jsem, že to bude mnohem horší ;) Pro běžnou konzumaci obsahu (internet, videa, hudba, e-knihy…) výkon tabletu naprosto dostačuje.
Výtkou k systému bude pak jeho velikost. Tablet je dodáván s 4 GB interního úložiště. Bohužel pro uživatele je přístupných pouze 1,5 GB, zbytek obsadí Android. Micro SDHC karta je tedy naprostou nezbytností. V rámci testování jsem zkoušel 16 i 32 GB kartu různých výrobců a s oběma si přístroj poradil bez problémů.

SENCOR má v porfoliu svých výrobků i tablet o velikosti 10″ s názvem Element 10.1, který je horkým tipem na nejvýhodnější nákup v poměru cena/výkon v oblasti tabletů o této úhlopříčce. Nejen, že má displej s technologií IPS (rozlišení 1280×800 px), ale taktéž dvoujádrový procesor o taktu 1,5 GHz, 16 GB interní paměti a 1 GB RAM. To celé za cenu nepřesahující 5 tisíc Kč, pokud je vám tedy 7″ málo a hledáte něco výkonnějšího (i pro hraní her) neměl by tento tablet uniknout vaší pozornosti.

Zhodnocení
Tablet SENCOR Element 7V2 je jedno z nejlevnější zařízeních na trhu a na to by případný zájemce o koupi neměl zapomínat. Při přímém porovnání např. s iPad Mini či Nexus 7 dostane Element 7V2 na frak snad ve všech myslitelných parametrech, ale ono velmi záleží za jakým účelem si daný tablet kupujete. Chcete-li mít nějaké zařízení na takovéto „domácí tabletování“ tj. rychle kouknout na poštu, pustit si v posteli film, pro děti na nějakou jednodušší hru či pohádky, tak je naprosto nesmyslné kupovat zařízení za 6 (a více) tisíc. Stejnou službu a překvapivě dobře odvede i toto zařízení.


Zdroj: http://mobil.idnes.cz

Zařízení identických parametrů ale různých značek jsou nyní plné akční letáky různých elektro prodejců. Z umístnění konektorů (některé mají navíc HDMI či více USB portů jiné zase hlavní fotoaparát atp.) usuzuji, že se jedná o velmi podobné ne-li totožné zařízení, které vyrábí jedna továrna v Číně a pouze na ně lepí různé značky. Osobně bych se tedy nebál zakoupit i podobné tablety méně známých (spíše zcela neznámých) značek jako je MyTab, GoClever, Emgeton či Manta a další. Myslím si, že v předvánočním čase to může být zajímavý tip na dárek pod stromeček, ale rozhodně doporučuji si zamýšlený kus jít prohlédnout fyzicky a zkusit si rychlost systému, reakce na dotyky a kvalitu zpracování. Obzvláště pokud máte zkušenosti s produkty Apple, Samsungu či ASUS, tak by vás některé drobné nedodělky, které spíše obtěžují než že by zamezovaly práci s tabletem, mohly nepříjemně překvapit.

Klady
+ Vynikající poměr cena/výkon
+ Svižný Android 4.0
+ Kvalita zpracování (s ohledem na cenu)

Zápory
– Průměrný displej
– Malá kapacita interního úložiště
– Nižší výdrž baterie

Komentáře u článku Recenze: Sencor Element 7V2

 1. czmarci napsal:

  Za to z nástupce sencor element 7v3 Vám vypadají vlasy na hlavě. Je to čínský šmejd na který natiskli logo Sencor. Neustále padá, baterie nic nevydrží, signál wifi je mizerný i když jste v místnosti s routrem, aktualizace neexistují, ovládání dost láguje.

 2. milan napsal:

  Mam 16gb.micro a pri stahovani filmu mi ukazuje nedostatek mista v ulozisti jak nastav.aby se to ukladalo na kartu prosim poradte mi nekdo dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *